antes logo

SMATV

Merkezi TV Dağıtım Sistemleri

 

SAMTV

 

 

Toplu konut, Oteller, Hastaneler, İş yerleri gibi ortamlar için en uygun modülasyon ile yayın dağıtımı sağlanabilmektedir. Bu ortamlarda dağıtımı yapılacak kanal sayıları tercih edeceğiniz modülasyona göre değişmektedir.

 

Kullanılan modülasyon tipleri şunlardır;

 

1) RF – (PAL Modülasyon)

2) DVB-C – DVB-T ( QAM Modülasyon)

4) DVB-S ( QPSK Modülasyon)

 

Yandaki band tablosunda modülasyonlara göre frekans cetvelini

görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

      RF bantta bulunan alanlarda AV sinyallerini modüle ederek yapılan dağıtım sistemidir. Günümüzde kullanılan Türksat Kablo TV nin Analog tarafı bu dağıtım için en uygun örnektir.

 

Dijital Uydu Yayınlarının RF - (PAL) olarak Dağıtılması :

 

   • İzlenmesi öngörülen TV yanlarının toplam kanal sayısı kadar bu yayınlara ait uydu alıcılar kullanılmalıdır.

 

   • Uydu alıcı çıkışlarından AV olarak alınan işaretin dağıtımı için RF bandına dönüştürülmesi gerekin. Bunun için modülatör kullanılmalıdır . RF Modülatörlerin girişleri A-V olup , çıkışları ise RF bandında S2-UHF69 kanalları arasında istenen kanala programlanabilir.

 

   •Kanal kapasitesinin kısıtlı olduğu modülasyon tipidir; Geniş çaplı dağıtım sistemlerinde, S-Bandı içinde dağıtım yapılması önerilmektedir. S-Bandı; UHF bandına göre daha düşük frekansta olması ve dolayısı ile sinyal kaybının düşük olması ve havadan yapılan UHF bandı yayınları ile çakışma olasılığı bulunmadığından tercih edilmektedir. Nitekim Kablo-TV çalışma bandı da S-Bandıdır . Komple S-Bandı kullanılarak en çok 48 kanal dağıtıma verilebilir.

 

Modülatör seçimi nasıl yapılmalıdır ?

 

  RF Modülatörler, TEK YAN BANDLI ( VSB) ve ÇİFT YAN BANDLI (DSB) olarak iki gruba ayrılmaktadır. VSB Modülatörler ile kanallar boşluk bırakmaksızın ardışık olarak dizilebilir (S2-S3-S4 ..). DSB uygulamalarında ise ; her iki kanal arasında bir kanal boşluk bırakılmalıdır ( S2-S4-S6-S8 gibi ). Dolayısyla VSB Modülatörler ile aynı genişlikte bir frekans bandında daha çok kanal dağıtıma verilebilir.

 

   Örnek olarak; Pratik bir yaklaşım ile 24 kanala kadar olan, geniş bir dağıtım alanı olmayan (10 kat 20daireli bir apartman gibi) , Çift Yan Bantlı (DSB) Modülatörler tercih edilebilir. Ancak 24 kanala kadar olan küçük ölçekli dağıtım sistemlerinde DSB Modülatörler kullanılabilir, Ancak ; geniş dağıtım alanı olan (büyük bir tatil köyü gibi) uygulamalarda veya 24 kanal üzerinde yayın talebi olan uygulamalarda VSB Modülatörler kullanılmalıdır.

 

40 Kanal VSB Örnek Kanal Listesi

  

 

 

 

ingilizce Digital Video Broadcasting — Cable (Dijital Görsel Yayıncılık – KabloTV) kısaltmasını ve ilgili standartları ifade eder. Avrupa’daki dijital kablo TV sistemi ağları için ilgili konsorsiyum tarafından geliştirilen ve 64 QAM modülasyonunu esas alan DVB-C dijital kablo TV aktarım standardı ilk olarak ETSI tarafından 1994 yılında yayınlandı.. Hemen ardından tüm avrupa’da yaygın olarak uygulanmaya başlandı.


   QAM modülasyonu, uydu yayınlarında kullanılan QPSK( Uydu sinyalleri) modülasyonuna göre daha az veri kaybıyla birim zamanda daha fazla veri taşır ve daha stabildir. Ses, görüntü ve data aktarımı MPEG-2 veya MPEG-4 olarak yapılabilmektedir. Bir QPSK taşıyıcısı 40 megabit kapasiteye sahipken, bir QAM taşıyıcısı, 50 megabit kapasiteye sahip olabilir. QAM taşıyıcılar, bantta 8 MHz bir alan kaplar. QAM modülasyonunda da 64QAM, 128QAM ve 256QAM gibi modülasyon çeşitleri bulunmaktadır.


   

 

Halen dünya çapında en yaygın şekilde kullanılan bu standart hem büyük kablo TV (CATV) ağlarında ve hem de daha küçük uydu merkezli anten sistemi dağıtımları (SMATV) üzerinde uygulanmaktadır.

    2008 yılının şubatında DVB-C2 standardının geliştirildiği duyurulmuştur. Bu teknoloji üzerindeki çalışmalar o kadar ilerlemiştir ki kablo TV aktarım sisteminde teorik sınır olarak kabul edilen Shannon sınırına oldukça yaklaşan performanslar elde edilmiştir. İleride gerçekleştirilebilecek gelişmeler muhtemelen yeni bir üçüncü nesil kabloTV aktarım sistemi standardını gerekli kılabilecek bir boyutta olmayacaktır. 

   

   Halen son teknoloji kodlama ve modülasyon teknikleri ile DVB-C2 üzerinde ayni koşullarda %30 bir spektrum verimliliği sağlanmakta, aşağı doğru kanal kapasitesindeki kazanç ise optimize edilmiş HFC (hybrid fibre-coaxial) ağlarında %60’dan fazla olmaktadır. DVB-C2 standardının son hali 2009 yılı nisan ayında onaylanmıştır. Bu standart halen 4096-QAM modulasyonu kullanıldığında 8MHz bir kanal bant genişliğinde saniyede 83.1 Mbit’lik bit hızlarına kadar izin vermektedir. Gelecekteki eklemelerle 16384-QAM ve 65536QAM modülasyonları kullanılarak sırasıyla 97 Mbit/sn ve 110.8 Mbit/sn’lik kanal bit hızlarına ulaşılabilecektir.

20 TP (Paket) QAM Örnek Kanal Listesi

 

ingilizce Digital Video Broadcasting — Satellite (Dijital Görsel Yayıncılık – Uydu) kısaltmasını ve ilgili  standartları ifade eder. Dijital uydu yayıncılığı için gereken DVB-S sistemi standardı 1993 yılında geliştirildi. Gelişimi 1997 yılına kadar sürmüş olan bu standart orijinal haliyle uydudan yapılan televizyon yayınları için gereken modülasyon demodülasyon ve ileri doğru hata düzeltme teknik standartlarını tanımlamaktadır.

 

Kısaca özetlemek gerekirse, 950-2250 MHz aralığında, uydudan alınan yayınları tek bir polarizasyonda sıralanarak dağıtıma uygun bir sinyal oluşturulur. Bunun işlem için IF-IF konvertörler kullanılır. Uydudan dağıtıma verilmek istenen paketler tüm içerikleriyle (SD-HD) dağıtılılabilir. IF sistemler üst frekansta çalıştıkları için DVB-C ve PAL ile entegre edilebilir ve tek kablodan hem DVB-C hem de IF sinyalleri dağıtılabilmektedir.

 

 

* Projelerinize en uygun çözümlerle fiyat teklifimiz için proje@antes.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

ANTES ELEKTRONİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Sarayardı Cad. No: 52/2
Acıbadem Kadıköy  / İSTANBUL
     

Garanti ve İade Şartları

Güvenlik & Gizlilik Politikası

Teslimat Bilgileri